سه گام برای خلق هنر روایتگر

Saturday، ۳۰ Shahrivar ۱۳۹۸

هنر ابزاری بی‌نظیر برای بیان احساسات است، با این حال برخی هنرمندان مبتدی در فهماندن منظور خود به مخاطب ضعیفند، بنابراین زمانی که آثار این هنرمندان به دست منتفدین می‌رسد، منتقد نمی‌تواند منظور هنرمند را به درستی متوجه شود و همین موضوع به تدریج باعث اتفاقی می‌شود که صاحب نظران آن را مرگ مولف می‌دانند. اگرچه پدیده مرگ مولف غالبا برای هنرمندان مبتدی روی می‌دهد، اما این به معنای وجود نقص چشمگیر در آثار هنرمند نیست. همه هنرمندان می‌توانند تنها با در نظر گرفتن چند نکته منظور خود را صریح و شفاف به مخاطب برسانند.


۱. فضا سازی قوی


هر مضمونی فضای متناسب به خود را دارد، شما نمی‌توانید با به تصویر کشیدن فضای جامعه ژاپن یا سوریه، احساسات اصیل ایرانی را به مخاطب منتقل کنید. حتی اگر کارتان آبستره است، باز هم باید توچه ویژه ای به فضا سازی داشته باشید و از رنگ های مناسب استفاده کنید. مثلا رنگ آبی فیروزه‌ای و لاجوردی نماد ایران است، پس می‌توان از آنها برای انتقال مفاهیم ملی گرایانه بهره برد.


۲. منابعتان را در کنار هم جمع کنید


شما برای روایت کامل یک موضوع نیازمند یک داستان هستید، شاید ایده‌های شما در کنار هم بتوانند بخش عمده‌ای از این داستان را شکل بدهند اما حقیقت این است که اگر به منابع مختلف رجوع نکنید و درباره سوژه مورد نظر مطالعه نداشته باشید، بخش‌هایی از کل داستان برای خودتان تعریف نشده باقی می‌ماند. تا زمانی که خودتان دقیق و درست ندانید که داستانتان از چه قرار است، نمی‌توانید آن را به خوبی برای دیگران روایت کنید.


۳.خودتان را جای سوژه بگذارید


انسان دارای پنج حس اصلی است که همزمان با هم فعالیت می‌کنند، فردی را تصور کنید که در خیابان راه می‌رود، چشم های این فرد قطعا به یک چیز خاص می‌نگرد، پاهای این فرد زمین را لمس می‌کند، گوش هایش حرف مردم را می‌شوند و بینی‌اش هوای آن منطقه را استشمام می‌کند. زمانی که شما می‌خواهید سوژه‌ای را به تصویر بکشید، باید خودتان را تمام و کمال جای سوژه بگذارید و تاثیر حواس مختلف بر حالات او را به تصویر بکشید.